Bolków: Ścieżka historyczno-przyrodnicza po Górze Ryszarda

Czas trwania: czerwiec – październik 2022
Nazwa dotowanego: TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW BOLKOWA
Dofinansowanie: 3 400,00 zł
Wartość całkowita projektu: 5 027,17 zł

Cel projektu

Głównym celem naszego projektu było wyeksponowanie walorów historycznych i przyrodniczych Wzgórza Ryszarda w Bolkowie w formie Ścieżki historyczno-przyrodniczej. Oprócz walorów historycznych Wzgórze Ryszarda stanowi ostoję gatunków chronionych roślin, ptaków, ssaków oraz gadów.

Działania

Pozyskaliśmy do współpracy klasę Technikum Grafiki Komputerowej w Bolkowie. Chcąc wykorzystać ich umiejętności powierzyliśmy im zadanie zaprojektowania i przygotowania do druku folderu promującego ścieżkę. Zadaniem każdego ucznia było zaprojektowanie własnej wizji folderu, następnie odbyła się dyskusja i została wybrana najlepsza wersja. Ponadto oprócz polskiej wersji językowej uczniowie przy pomocy nauczycieli wykonali tłumaczenia tekstu polskiego na język niemiecki i angielski. W ten sposób stworzone zostały trzy wersje językowe folderu. Następnym powierzonym im zadaniem było wyznaczenie i oznakowanie trasy przebiegu ścieżki. Na zakończenie projektu odbyła się impreza integracyjna, gdzie członkowie TMB oraz młodzież wraz z opiekunem zorganizowali pieczenie kiełbasek na ognisku….

Rezultaty

W efekcie działań projektowych powstała oznakowana w terenie ścieżka historyczno-przyrodnicza, którą będzie promował folder. Wcześniej należało ustalić przebieg ścieżki, wybrać obiekty do oznaczenia i oczyścić teren z samosiejek. Dodatkowo zostały oznaczone metalowymi tabliczkami z naklejonymi wydrukami najciekawsze obiekty na ścieżce. Na trasie ścieżki w miejscach wypoczynkowych ustawiono 8 ław dębowych z bali. Ponadto wyprodukowany został 2 minutowy film o działaniach w ramach projektu.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Kaczawskie.

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
Pogwizdów: Historia – tworzymy ją razem – jubileusz 820-lecia Pogwizdowa!
Następny wpis
Jawor: Zmieniamy swoje otoczenie na plus i zwalczamy skutki COVID-19

Zobacz podobne