Aktywna wiosna w Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan” w Złotoryi

Robi się coraz cieplej, dlatego też rozpoczynamy kolejne działania edukacyjno-aktywizujące dla młodzieży z Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan” w Złotoryi. Jesienią zeszłego roku wspólnie pracowaliśmy na zajęciach edukacyjno-integracyjnych w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie, gdzie młodzi ludzie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o naszym regionie, jak również rozwijali swoje umiejętności społeczne. Przez okres zimowy na Konopnickiej 22 w Złotoryi odbywał się remont i adaptacja pomieszczeń lokalu, który został udostępniony przez Urząd Miasta na potrzeby utworzenia i działalności Centrum. Prace remontowe trwają nadal, jednak widać już ich efekty – pozwalają one organizować pierwsze spotkania, szkolenia i akcje społeczne. Zakończenie prac i uroczyste otwarcie Centrum planowane jest na 22 czerwca br.

 

 

Młodzieżowa akcja remontowa …

… jest praca, jest i czas na odpoczynek

Na początku roku ogłosiliśmy Konkurs grantowy „zaDziałaj Lokalnie” wspierający inicjatywy młodzieżowe. Do realizacji wybranych zostało 5 projektów, których działania właśnie się rozpoczynają. Przedstawiamy dofinansowane projekty jakie realizować będą zwycięskie grupy młodzieżowe:

  1. Wilków jedzie do Dobkowa” – projekt przygotowali Dawid Łazuch, Aleksandra Łazuch, Grzegorz Termyna, Weronika Warszawska, którzy zorganizują dwudniowy wyjazd edukacyjny dla dzieci z domu dziecka w Wilkowie do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie.
  2. Mali Chemicy na wygasłych wulkanach” – projekt przygotowały Monika Wankiewicz, Agnieszka Dybał i Natalka Bernat, które zorganizują zajęcia przyrodnicze dla dzieci w swojej szkole z wykorzystaniem eksperymentów chemicznych i doświadczeń nabytych w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.
  3. Rowerowe Okolice” – projekt przygotowały Róża Kłak, Żaklina Szarata i Nikola Manowiec, które zaprojektują rekreacyjną trasę pieszo-rowerową na wygasły wulkan – Czartowską Skałę, premiera trasy odbędzie się podczas Rodzinnego Rajdu Rowerowego 3 maja.
  4. Miejsca których już nie ma” – projekt przygotowali Daria Dobosz, Miłosz Połaczewski, Natalia Kuryś, którzy zorganizują zespół tworzący multimedialną prezentację i wystawę prezentującą życie społeczne Złotoryjan dawniej i dziś.
  5. Złotoryja EXPRESS” – projekt przygotowali Ada Żukowska, Patryk Grocki, Rafał Kwaśniowski, Agnieszka Zwolińska, którzy zaprojektują i przeprowadzą dynamiczną grę miejską na terenie Złotoryi, dzięki której drużyny graczy będą mogły zmierzyć się w wyścigu pełnym niespodzianek, wyzwań i odkrywania tajemnic miasta.

 

Szkolenia z pisania projektów

Z początkiem kwietnia rozpocznie się cykl atrakcyjnych zajęć edukacyjnych i wycieczek, jakie przygotowaliśmy po Krainie Wygasłych Wulkanów. Z pewnością dostarczą one wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych chwil i ekscytujących wrażeń. Rozpoczniemy od spaceru po Złotoryi, który przybliży historię jej mieszkańców od czasów średniowiecza po czasy współczesne. Zwiedzać będziemy najstarszą części miasta wraz z najstarszymi zabytkami, które miały wpływ na historię i charakter Złotoryi i są wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Następnie odbędzie się Rajd pieszy do Rokitnicy. Rajd wyruszy szlakiem św. Jadwigi na Wzgórze Zamkowe w Rokitnicy. Podczas wycieczki młodzież będzie zapoznawana z historią świętej Jadwigi oraz jej wpływem na historię Złotoryi.
Zorganizujemy wyprawę na Zamek Grodziec, podczas której nocować będziemy w zamku na wygasłym wulkanie. Poznamy jego historię i tajemnice, które najlepiej widać po zmroku. W trakcie pobytu na Grodźcu odbędziemy warsztaty z archeologiem w poszukiwaniu zamkowych skarbów i śladów minionych kultur.
Wybierzemy się na wycieczkę przyrodniczą na najsłynniejszy szczyt Pogórza Kaczawskiego – Ostrzycę. Wdrapiemy się na tą majestatyczną, owianą legendami górę, po drodze zaś poszukamy śladów działania różnych sił kształtujących krajobraz: człowieka, wody, wiatru, a nawet lodowca. Wyobrazimy sobie na nowo nasz krajobraz, a potem każdy będzie mógł powiedzieć, że zjadł drugie śniadanie na dawnym wulkanie.
Odbędzie się wycieczka geologiczna przybliżająca wulkaniczną historię Gór i Pogórza Kaczawskiego. Wyposażeni w młotki zwiedzimy miejsca związane z wulkanizmem sprzed milionów lat, poszukując agatów, bomb oliwinowych oraz innych skarbów związanych z dawną aktywnością wulkanów na naszym obszarze. W programie zajęć m.in.: masyw Okola (najstarszy etap wulkanizmu); kamieniołom w Lubiechowej; Sudecka Zagroda Edukacyjna i obróbka znalezionych minerałów; Organy Wielisławskie; galeria minerałów Piotra Sarula w Nowym Kościele oraz kamieniołom bazaltu na Wilczej Górze (najmłodszy etap wulkanizmu).
Zorganizujemy wyprawę do Skansenu Górniczo-Hutniczego w Leszczynie, gdzie młodzież pozna historię ziemi złotoryjskiej, jej tradycje górnicze oraz zasoby przyrodniczo-kulturowe na przykładzie dydaktycznej ścieżki przyrodniczo – kulturowej „Synklina Leszczyny„. Wędrówkę do Leszczyny rozpoczniemy na zabudowanych terenach miasta obserwując ptaki. Postaramy się dowiedzieć dlaczego zdecydowały się na życie w tak bliskim sąsiedztwie człowieka, jakie miejsca wybierają na gniazda i dlaczego. Będziemy odławiać owady i podejmiemy niełatwe wyzwanie ich oznaczenia. Kolejnym punktem naszej wyprawy będzie osadnik Lena i obserwacje ptaków wodnych. Przyjrzymy się lasom w sąsiedztwie Leszczyny, przeszukamy ich runo i korony drzew w poszukiwaniu ciekawych roślin i zwierząt tworzących ten wyjątkowy ekosystem.
Poznamy „Tajemniczy świat nietoperzy” podczas spotkania z chiropterologiem. Poznamy niektóre gatunki nietoperzy i ich siedliska, ciekawe zagadnienia z ich życia, dowiemy się – kim jest chiropterolog i czego szuka w studni.
Na zakończenie wybierzemy się do Rzeszówka do Zielonego Laboratorium, gdzie dowiemy się co smacznego można znaleźć na łące lub lesie, które rośliny nie tylko ładnie wyglądają a jeszcze leczą. Poznamy rośliny jadalne i lecznicze naszego otoczenia oraz metody ich praktycznego przetwarzania.

Młodzież uczestnicząca w projekcie będzie mogła poznać ludzi zaledwie kilka-kilkanaście lat starszych od nich, specjalistów geologów, przyrodników, historyków, prowadzących działalność związaną z turystyką i wytwarzaniem produktów lokalnych, którzy w regionie znaleźli źródło dochodów, wykorzystując swoją wiedzę na temat lokalnego dziedzictwa.

W najbliższym czasie będzie się dużo działo – będzie aktywnie i twórczo. Osoby w wieku 13-19 lat, które uczą się lub mieszkają w Złotoryi, zapraszamy do udziału w zbliżających się wydarzeniach. Zgłaszać i zapisywać się można w poprzez dostępny FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.

Podejmowane działania to efekt partnerskiego projektu pn. Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Kaczawskie i Stowarzyszenie Nasze RIO w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW

Łukasz Żuber

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
Ogród edukacyjny
Następny wpis
Modelowa modernizacja budynku gospodarczego

Zobacz podobne

Menu