Muchów folklorem brzmiący

Zdarza się, iż kolejne odsłony tej samej imprezy niekoniecznie są tak samo dobre, jak pierwowzór. Jednak w przypadku Powiatowego Przeglądu Zespołów Ludowych śmiało można rzec, iż druga edycja chyba była jeszcze lepsza i organizatorzy mogą zapisać na swoim koncie ogromny sukces. Chciałoby się powiedzieć…„ach cóż to był za Przegląd”. Dopisało chyba wszystko – licznie przybyłe ludowe zespoły (było ich aż piętnaście), przepiękne, kolorowe i oddające klimat regionalny stroje uczestników przeglądu, wielkie zaangażowanie w śpiew i tańce, no i oczywiście pogoda – naokoło padało, a w muchowskiej enklawie sprzyjająca plenerowej imprezie aura. Tak właśnie było 8 lipca na terenie Pałacyku w Muchowie, gdzie gościliśmy uczestników II-go Powiatowego Przeglądu Zespołów Ludowych. Wydarzenie to zorganizowało wspólnie Starostwo Powiatowe w Jaworze oraz Stowarzyszenie Kaczawskie. Z inicjatywą zorganizowania takiego przeglądu wyszedł przed dwoma laty Starosta Stanisław Laskowski. Okazało się bowiem, że na terenie naszego Powiatu działa kilkanaście zespołów ludowych, które ciągle się „mijają” uczestnicząc w różnych wydarzeniach, a tak naprawdę nawet się dobrze ze sobą nie znają. Idea zorganizowania imprezy o charakterze integracyjnym, podczas której zespoły mogłyby się razem spotkać, zaprezentować, pośpiewać, potańczyć i wspólnie spędzić ten czas została od razu przez nie zaakceptowana. Sądząc po opiniach uczestników tegorocznej edycji przeglądu, impreza na pewno nie zakończy się tak szybko, i przez następne lata będziemy mogli spotykać się i wspólnie podziwiać występy naszych zespołów. Okazuje się bowiem, że taka muzyka porywa wszystkich, wśród tańczących zauważyć można było bardzo aktywną grupę rowerzystów z Jawora, którzy odstawili swoje jednoślady i poszli w tany, reprezentując się nie gorzej, niż uczestnicy przeglądu.

Tak więc w samo południe, tym razem, w letniej scenerii, spotkały się zespoły reprezentujące poszczególne gminy naszego powiatu, które pokazały swój talent w kilku utworach, poprzedzonych krótką prezentacją swoich dokonań. W związku z tym, iż był to przegląd, a nie konkurs, wszystkie zespoły zostały nagrodzone dyplomami a poszczególni członkowie podziękowaniami, oprócz tego wszyscy otrzymali pamiątkowe zestawy, wśród których na uwagę zasługiwał specjalnie na tę okazję wydany folder, ukazujący dokonania zespołów wraz z dokumentacją zdjęciową. Wręczenia dyplomów za udział w przeglądzie dokonali wspólnie Starosta Jaworski Stanisław Laskowski oraz Ewelina Rozpędowska Prezes Stowarzyszenia Kaczawskiego. Natomiast podziękowania członkom zespołów przekazywali Roman Sadowski Przewodniczący Rady Powiatu, Henryk Hawrylewicz Członek Zarządu Powiatu oraz Radosław Zysnarski Prezes Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy, który wspólnie z Przewodniczącą powiatowych struktur Kół Gospodyń Wiejskich Urszulą Majkut przekazał dodatkowo nagrodę, za całokształt działalności twórczej i krzewienie kultury na terenie gminy i powiatu – paniom z zespołu Mysłowianki, które, jako jedyne śpiewały bez akompaniamentu. Specjalny prezent otrzymał także Starosta od Iskierek z Pomocnego, niezwykle barwny obraz przedstawiający Pałacyk w Muchowie. Nie zabrakło oczywiście pamiątkowych zdjęć zespołów z licznie zgromadzonymi gośćmi. A gości nie zabrakło, odwiedzili nas ponadto Elżbieta Jedlecka Wójt Wądroża Wielkiego, Mariusz Foryś Wójt Gminy Mściwojów, Mirosław Brzozowski Wójt Gminy Męcinka, Jarosław Wroński Burmistrz Bolkowa oraz Krzysztof Kowalczyk Dyrektor Powiatowego Zespołu Schronisk Młodzieżowych w Jaworze, który pomagał też organizacyjnie.

Po części głównej przeglądu przyszedł czas na wspólną zabawę przy muzyce i wokalu Waldemara Staszczyka, który odpowiedzialny był za oprawę muzyczną oraz konferansjerkę. Wszystkie sprawy organizacyjne przyjęli na swoje barki pracownicy jaworskiego Starostwa, co, w dużym zakresie, stanowiło o wyjątkowości tego przedsięwzięcia. Starosta oczywiście wszystkim podziękował, zarówno członkom zespołów, przybyłym gościom, współorganizatorom, a przede wszystkim swoim współpracownikom. Wyraził również nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili i w przyszłym roku znów się spotkają w podobnym gronie, być może pojawią się nowe zespoły, które już dziś zapraszamy do uczestniczenia.

Tekst: Edyta Czopp-Jankowska.

II Powiatowy Przegląd Zespołów Ludowych sfinansowany został ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach zadania „Tradycyjne dziedzictwo kulturowe” oraz ze środków własnych Starostwa Powiatowego w Jaworze.

Zespoły biorące udział w przeglądzie: Wiadrowianie, Kukułeczki, Chrośliczanie, Ojry Bis, Perła z Przybyłowic, Bolkowianie, Pogórzanie, Mysłowianki, Lipowianie, Piotrowiczanki, Rusałki z Pomocnego oraz Iskierki z Pomocnego, Echo, Iskierka, Cichowodzianie.

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
II Powiatowy Przegląd Zespołów Ludowych
Następny wpis
W Belwederze świętowaliśmy Sukces Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej!

Zobacz podobne

Menu