Rajd do Rokitnicy śladami świętej Jadwigi

10 kwietnia uczniowie szkół złotoryjskich (30 osób) pod kierunkiem historyka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących p. Tomasza Szymaniak udała się na pieszy rajd śladami świętej Jadwigi Śląskiej.

Poza Polską i Niemcami, kult świętej istnieje również w Austrii, Czechach oraz na Węgrzech. Święta Jadwiga jest patronką Polski i całego historycznego Śląska, a także małżeństw i chrześcijańskich rodzin. W XX wieku czczona jest, jako patronka pojednania polsko-niemieckiego.

Celem Rajdu było zapoznanie uczestników z życiorysem i działalnością świętej. Ukazanie, że jej postępowanie i cechy charakteru są ponadczasowe. Zamierzeniem było, aby młodzież mogła zobaczyć wspólny mianownik w budowaniu dziedzictwa historycznego Śląska. Śląska, gdzie przewija się kultura, historia i tradycja austriacka, czeska, niemiecka i polska.

Na zakończenie wspólnie biwakowaliśmy w Rokitnicy przy ognisku i kiełbaskach. Animator Jakub Woźniak umilił nam czas zabawami integracyjnymi.

Rajd został zorganizowany w ramach projektu Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Kaczawskie i Stowarzyszenie Nasze Rio w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW.

Tomasz Szymaniak

 

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
Modelowa modernizacja budynku gospodarczego
Następny wpis
Remont Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan” nabiera tempa!

Zobacz podobne

Menu