4. Nieziemsko, Festiwalowo, Bajecznie, Integracyjnie

Jastrzębnik to niewielka, bo zamieszkiwana przez blisko 140 osób wieś położona na terenie Gminy Pielgrzymka, której mieszkańcy pokazali, że mają wielkie serce do pracy i współdziałania. Udowodnili to w drugiej połowie 2018 r. realizując projekt pn. „Nieziemsko, Festiwalowo, Bajecznie, Integracyjnie” w ramach Programu DZIAŁAJ LOKALNIE Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Oto krótkie podsumowanie kreatywności i zaangażowania jakie wykazali podczas kilku miesięcy wdrażania tego przedsięwzięcia.

Tytuł projektu: Nieziemsko, Festiwalowo, Bajecznie, Integracyjnie
Nazwa dotowanego: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Pielgrzymce
Realizator projekt: Grupa Odnowy Wsi i Koło Gospodyń Wiejskich w Jastrzębniku
Wartość projektu: 6 505 zł, w tym wkład osobowy, rzeczowy i finansowy.
Wartość dotacji Działaj Lokalnie: 3 000,00 zł

Cel projektu:  poprawa estetyki wsi, poprzez wspólną pracę mieszkańców, możliwość wspólnego wyjazdu na wycieczkę, poznanie i zastosowanie ziół, spotkania na piknikach tematycznych. Pokazanie tradycji i aktywności i pracy pań z Koła Gospodyń Wiejskich.

Działania: w ramach projektu wykonano prace na skwerku w centrum wsi. Wyłożono agrotkaninę, wysypano korę i posadzono nowe rośliny. Grupa mieszkańców uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia. Zwiedziła Oceanarium i ZOO. Koło Gospodyń Wiejskich zakupiło zestaw naczyń z porcelany bolesławieckiej i po raz pierwszy zaprezentowało swój stół biesiadny z własnymi ciastami i potrawami na Biesiadzie Zespołów Kresowych w swojej Gminie.

W ogrodzie mieszkanki wsi zorganizowały warsztaty zielarskie, gdzie poznano zioła i ich zastosowanie, a także zwiedzano ogród z ciekawymi roślinami. Dzieci tworzyły własne doniczkowe ogródki.

Bajeczny Piknik Wakacyjny uatrakcyjniła inscenizacja dzieci bajki pt. „Złotowłosa i Trzy Misie” w zakupionych strojach postaci z tej bajki.

Rezultaty projektu: lepiej zagospodarowany skwer poprzez wyłożenie agrotkaniny i wysypanie kory zabezpieczającej przed wyrastaniem chwastów i parowaniem wody. Dosadzono nowe rośliny i krzewy ozdobne. Zestaw naczyń z porcelany bolesławieckiej zakupiony dla Koła Gospodyń Wiejskich będzie wykorzystany przy organizacji kolejnych wydarzeń, a dostarczone stroje będą wykorzystywane przy realizacji inscenizacji bajek podczas imprez integracyjnych. Rezultatem projektu jest fakt, iż mieszkańcy mieli możliwość wyjazdu na niezapomnianą wycieczkę.

Odbiorcy projektu:  dorośli i dzieci z Jastrzębnika, a także goście którzy go odwiedzili. W zorganizowanej wycieczce uczestniczyło 15 osób dorosłych i 15 dzieci. W warsztatach zielarskich brało udział 25 osób dorosłych i dzieci. Natomiast w ,,Bajecznym pikniku wakacyjnym” uczestniczyło ok.40 osób dorosłych i dzieci.

Partnerzy w realizacji projektu: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Pielgrzymce im. Zenona Bernackiego udzieliło nam osobowości prawnej. Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Pielgrzymka dofinansowała koszt transportu na wycieczkę do Wrocławia. Projekt wspierał także sołtys Wsi Jastrzębnik i Rada Sołecka.

         

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Kaczawskie.

Realizację Programu Działaj Lokalnie na obszarze Partnerstwa Kaczawskiego wspiera Bank Spółdzielczy w Mściwojowie.

Jesteś zainteresowany udziałem w Programie Działaj Lokalnie? Skontaktuj się z jego koordynatorem Krzysztofem Kowalczykiem

e-mail: dzialajlokalnie@kaczawskie.pl,
tel. 694867747

kontakt: Sudecka Zagroda Edukacyjna
Dobków 66, gm. Świerzawa

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
3.2018 W grupie siła – Lasowiczanie
Następny wpis
5.2018 Na zdrowie? Na kije! – Złotoryja

Zobacz podobne