6.2018 Sąsiedzie wyjdź z domu! Spotkajmy się na POLANCE – pszczoły to życie na Ziemi

Drugi rok z rzędu mieszkańcy niewielkiej Wsi Polanka w gminie Ruja zdecydowali się realizować działania w ramach Programu Działaj Lokalnie. Wyszło im to wręcz doskonale. Tym razem tematem przewodnim zadania były pszczoły oraz produkty związane z miodem. Czyżby na terenie Partnerstwa Kaczawskiego na naszych oczach powstawała nowa wioska tematyczna? Z pewnością ma spore zadatki, aby takową się stać i przyciągać turystów ciekawym produktem lokalnym.

Tytuł projektu: Sąsiedzie wyjdź z domu! Spotkajmy się na POLANCE – pszczoły to życie na Ziemi
Nazwa dotowanego:  Stowarzyszenie Wędkarskie Kraina Karpia w Rui
Grupa realizująca projekt: Mieszkańcy wsi Polanka
Wartość projektu: 7.645,55 zł
Wartość dofinansowania: 2.570,00 zł

Cel projektu: INTEGRACJA I AKTYWIZACJA lokalnej społeczności oraz EDUKACJA w zakresie ochrony środowiska że szczególnym uwzględnieniem potrzeby ochrony pszczół.

Działania zrealizowane w ramach projektu: Zorganizowano jedną imprezę integracyjną. W przygotowaniach pomagało 14 wolontariuszy. Przeprowadzono 4 szkolenia/ wykłady:
– z zakresu pszczelarstwa i życia pszczół;
– pieczenie ciast i gotowanie potraw na bazie miodu;
– z zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadku uczulenia na jad pszczeli;
– o możliwości uzyskania dotacji z funduszy unijnych na założenie własnej pasieki.

Dzieci i młodzież przygotowały i zaprezentowały przedstawienie o pszczołach. Zakupiono 8 kompletów zastawy stołowej, kuchenkę z piekarnikiem, 3 komplety stołów z ławkami jako wyposażenie budowanej świetlicy i jako zaplecze sprzętowe utworzonego w przyszłości koła gospodyń.

 

Rezultaty projektu: w wyniku realizacji projektu mieszkańcy wsi (również Ci schorowani w podeszłym wieku oraz niepełnosprawni) mieli szansę wyjść z domu spotkać się z sąsiadami i uczestniczyć w zabawach, skosztować potraw na bazie miodu. Uczestnicy imprezy zapoznali się​/poszerzyli swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, ochrony środowiska, jak się zachować w przypadku użądlenia przez pszczołę, jakie są objawy i jak postępować z osobą uczuloną. Ponadto zdobyli wiedzę na temat pozyskiwania funduszy unijnych.

Odbiorcy projektu: mieszkańcy wsi Polanka oraz okolicznych miejscowości, a także zaproszeni goście.

Partnerzy w realizacji projektu: KOWR i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gmina Ruja oraz osoby prywatne.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Mściwojowie.

Realizację Programu Działaj Lokalnie na obszarze Partnerstwa Kaczawskiego wspiera Bank Spółdzielczy w Mściwojowie.

 

Jesteś zainteresowany udziałem w Programie Działaj Lokalnie?
Skontaktuj się z jego koordynatorem Krzysztofem Kowalczykiem

e-mail: dzialajlokalnie@kaczawskie.pl,
tel. 694867747

kontakt: Sudecka Zagroda Edukacyjna
Dobków 66, gm. Świerzawa

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
5.2018 Na zdrowie? Na kije! – Złotoryja
Następny wpis
7.2018 Nasza gmina – naszą ojczyzną! Krotoszyce

Zobacz podobne