Kadra Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z wizytą na Śląsku

Aktualności, Geopark

W dniach 19-20 marca zespół Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej odwiedził cztery geoturystyczne atrakcje województwa Śląskiego. Była to druga taka wyprawa zespołu Zagrody, pierwszą odbyliśmy w zeszłym roku, odwiedzając Geocentrum Kielce, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz PGE Giganty Mocy w Bełchatowie.

Naszym celem było spotkanie z osobami prowadzącymi na co dzień działalność zbliżoną do naszej, a mianowicie geoedukacyjną i geoturystyczną. Odwiedziliśmy Geosferę w Jaworznie – plenerowy park edukacyjny zlokalizowany w dawnym kamieniołomie, Planetarium Śląskie w Chorzowie, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz Sztolnię Luiza będącą częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Choć miejsca te różnią się od siebie skalą i sposobem organizacji działalności, dzięki uprzejmości gospodarzy dowiedzieliśmy się wiele o ich sukcesach i trudnościach w prowadzeniu edukacji w zakresie nauk o Ziemi, mieliśmy okazję wziąć udział w elementach prowadzonych przez zajęć edukacyjnych, a nawet obejrzeć projekty przyszłych inwestycji. Dowiedzieliśmy się również więcej o procesie wpisu Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Były to bardzo wartościowe informacje w kontekście naszych działań zmierzających do utworzenia Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów.

Wszystkim goszczącym nas organizacjom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, dostarczenie niezapomnianych wrażeń oraz wielu inspiracji!

Poprzedni wpis
15 z 15. Radosna jesień życia
Następny wpis
Spotkanie Rady Naukowej

Zobacz podobne

Menu