Kadra Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z wizytą na Śląsku

W dniach 19-20 marca zespół Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej odwiedził cztery geoturystyczne atrakcje województwa Śląskiego. Była to druga taka wyprawa zespołu Zagrody, pierwszą odbyliśmy w zeszłym roku, odwiedzając Geocentrum Kielce, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz PGE Giganty Mocy w Bełchatowie.

Naszym celem było spotkanie z osobami prowadzącymi na co dzień działalność zbliżoną do naszej, a mianowicie geoedukacyjną i geoturystyczną. Odwiedziliśmy Geosferę w Jaworznie – plenerowy park edukacyjny zlokalizowany w dawnym kamieniołomie, Planetarium Śląskie w Chorzowie, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz Sztolnię Luiza będącą częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Choć miejsca te różnią się od siebie skalą i sposobem organizacji działalności, dzięki uprzejmości gospodarzy dowiedzieliśmy się wiele o ich sukcesach i trudnościach w prowadzeniu edukacji w zakresie nauk o Ziemi, mieliśmy okazję wziąć udział w elementach prowadzonych przez zajęć edukacyjnych, a nawet obejrzeć projekty przyszłych inwestycji. Dowiedzieliśmy się również więcej o procesie wpisu Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Były to bardzo wartościowe informacje w kontekście naszych działań zmierzających do utworzenia Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów.

Wszystkim goszczącym nas organizacjom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, dostarczenie niezapomnianych wrażeń oraz wielu inspiracji!

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
Projekt „Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów – nowy produkt turystyczny regionu”
Następny wpis
Spotkanie Rady Naukowej

Zobacz podobne

Menu