Utworzenie punktu widokowego i rekreacyjnego w kraterze wygasłego wulkanu Kopczyna 258 m. zw. Górą Karola

Celem projektu było uświadomienie mieszkańcom, że żyją na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów, że niewielkie wzniesienie nieopodal wsi, zwane górą Karola, jest w rzeczywistości wygasłym wulkanem, zapoznanie ich z budową geologiczną tych terenów. Projekt miał też za zadanie zapewnić mieszkańcom integrację w formie zabaw i gier na wolnym powietrzu, atrakcji w postaci poczęstunku i niespodzianek dla dzieci.

Czas trwania projektu: czerwiec – grudzień 2019 r.
Nazwa dotowanego: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Prusice
Dofinansowanie: 2.650,00 zł
Wartość całkowita projektu: 4.807 zł

Jak relacjonują koordynatorki przedsięwzięcia Joanna Piechowicz, Wioletta Piątek, Dorota Bocheńska „W pierwszej fazie projektu ustaliliśmy, że zaczniemy od wykonania infrastruktury (stół i ławy w postaci przepołowionych bali, ławy przy ognisku) i zredagowania tablicy, która zostanie umieszczona przy drodze na szczyt wzniesienia”.

Na tablicę złożyły się: zdjęcie wulkanu z lotu ptaka, zdjęcie mapki z zaznaczonymi stożkami wulkanicznymi (uświadomiła ona ludziom, jak wiele wygasłych wulkanów jest w bliskiej odległości od Prusic) oraz dwujęzyczny tekst dotyczący geomorfologii Krainy Wygasłych Wulkanów.

Siłami wolontariuszy została wytyczona i wykonana wygodna droga na szczyt, obmurowano ognisko, wniesiono ławy i stół. Zamówiono także konstrukcję, na której została zamocowana tablica. Wspólnie oczyszczono cały teren. Przygotowano poczęstunek i atrakcje, zwłaszcza dla dzieci. Każdy otrzymał specjalnie w tym celu wydrukowaną pocztówkę z widokiem wulkanu i informacją o nim na odwrocie.

Jak relacjonuje Joanna Piechowicz – Prezes Stowarzyszenia Wsi Prusice „Ludzie byli ożywieni, zainteresowani, widać było, że podobało im się spotkanie. Wielu mówiło, że wreszcie coś się w Prusicach dzieje. Jako organizatorzy byliśmy zmęczeni i zestresowani, ale bardzo zadowoleni z efektu. Zamierzamy takie spotkania na wulkanie nadal kontynuować, za każdym razem pod innym hasłem. Co do korzyści, można wymienić ich wiele: wzbudzenie zainteresowania tematem, integrowanie środowiska, rozruszanie mieszkańców, zaciekawienie ich działalnością Stowarzyszenia”.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Kaczawskie.

Realizację Programu Działaj Lokalnie na obszarze Partnerstwa Kaczawskiego wspiera Bank Spółdzielczy w Jaworze

Jesteś zainteresowany udziałem w Programie Działaj Lokalnie? Masz ciekawy pomysł na rozwój swojej miejscowości?

Skontaktuj się z koordynatorem Programu DL – Krzysztofem Kowalczykiem
e-mail: dzialajlokalnie@kaczawskie.pl,
tel. 694-867-747

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
Dawniej Długa Wieś, dziś Pogwizdów – przyjedź i zwiedź!
Następny wpis
Wspólna promocja atrakcji geologicznych Gmin Świerzawa i Paszowice

Zobacz podobne