XV Konferencja Europejskiej Sieci Geoparków

Sewilla, 24-26 września 2019

W związku z procesem aplikacyjnym włączenia Krainy Wygasłych Wulkanów do Światowej Sieci Geoparków UNESCO, przedstawicielki Stowarzyszenia Kaczawskiego – prezes zarządu Ewelina Rozpędowska, oraz dyrektor Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej Julia Jankowska wzięły udział w XV konferencji Europejskiej Sieci Geoparków, która w tym roku odbyła się w Sewilli, a organizowana była przez hiszpański Geopark UNESCO Sierra Norte de Sewilla.

W Sieci Geoparków istnieje tradycja konferencji realizowanych dla wszystkich jej obecnych i aspirujących członków na zmianę co dwa lata – przyszła konferencja będzie już konferencją światową i odbędzie się w 2020 roku w Korei Południowej, zaś kolejna, znów dedykowana geoparkom europejskim, we Włoszech w roku 2021.

Tegoroczna konferencja była konferencją geoparków europejskich, jednak nie zabrakło na niej gości z obecnych i aspirujących geoparków z krajów Ameryki Południowej, z Tajwanu czy Iranu. Najsilniej reprezentowane były oczywiście geoparki hiszpańskie, których w Sieci UNESCO jest w skali europejskiej najwięcej, bo aż 13. Polskę, poza przedstawicielkami naszego geoparku, reprezentowali również przedstawiciele aspirującego geoparku Geoland Świętokrzyski oraz Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa.

Konferencja odbywała się w spektakularnym Pawilonie Trzech Kultur, wybudowanym w Sewilli w związku z organizacją przez miasto Targów EXPO w 1992 roku.

Julia Jankowska w ramach panelu „Aspirujące geoparki” przedstawiła krótką prezentację na temat Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Inicjatywa spotkała się to z bardzo pozytywnymi komentarzami ze strony prowadzących i innych uczestników, ponieważ na geoparkowej mapie, Polska niestety jest wciąż „białą plamą”. Góry i Pogórze Kaczawskie – Kraina Wygasłych Wulkanów jest też jedynym do tej pory aspirującym geoparkiem z terenu Sudetów i całego Dolnego Śląska.

W ramach panelu Aspirujących Geoparków zaprezentowały się aż 24 regiony z całego świata, poza Polską m.in. z Finlandii, Islandii, Francji, Portugalii, Danii, Iraku, Szwecji czy Tajwanu.

Drugiego dnia konferencji odbyły się wycieczki terenowe do Geoparku UNESCO Sierra Norte de Sewilla i Geoparku UNESCO Sierras Subeticas. Podczas wycieczek uczestnicy mogli zapoznać się z obiektami dziedzictwa geologicznego i kulturowego obszarów. Ze względu na olbrzymią ilość uczestników możliwe było wybranie jednej z 6 tras.

W trzecim dniu konferencji odbyły się różne mikrowarsztaty prezentujące fizyczne rezultaty ciekawych projektów realizowanych w geoparkach. Szczególnie interesujący okazał się warsztat dotyczący gier edukacyjnych, na którym można było zobaczyć efekty projektów różnych geoparków w postaci gier planszowych, karcianych, zabaw, komiksów i innych łatwo przystępnych form popularyzacji wiedzy geologicznej i promocji regionów.

Podczas ceremonii zamykającej goście obejrzeli wspaniały, angażujący i zabawny spektakl w wykonaniu dzieci, dorosłych i seniorów z Geoparku UNESCO Villuercas-Ibores-Jara Geopark z regionu Estremadura w Hiszpanii. Przedstawienie opowiadało historię kozy Geopaca – maskotki geoparku, a oprawione zostało w zabawne kostiumy, choreografię oraz muzykę na żywo w wykonaniu mieszkańców geoparku. Była to zarówno muzyka ludowa, jak i samodzielnie przygotowane piosenki o geoparku.

Konferencja była znakomitą okazją do poznania nowych ludzi związanych z geoparkami i posłuchanie o tym, w jaki sposób realizują projekty turystyczne, edukacyjne i promują swoje regiony. Umożliwiła też wymianę kontaktów i doświadczeń oraz przedstawienie osobom w Sieci UNESCO naszego regionu – aspirującego Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
Zaproszenie na szkolenie z emisji głosu – Akademia Edukatorów Geoparku
Następny wpis
Konferencja „Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów – nowy produkt turystyczny regionu”

Zobacz podobne